Kardigan jest jednym z najbardziej uniwersalnych elementów garderoby. W zależności od dobranych dodatków, można nosić go zarówno podczas zimy, jak i wiosny. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Czym jest kardigan?

Kardigan to sweter, który jest zapinany z przodu na guziki. Może mieć różną długość, choć najczęściej kończy się w talii. Jego nazwa pochodzi od tytułu hrabiego Cardigana, którego żołnierze nosili ubrania podobne do współczesnych swetrów.

Jak wybrać kardigan i dodatki do niego?

Ten element garderoby powinno się dobrać do sylwetki oraz reszty ubioru. Kardigan można nosić:

  • z sukienką lub spódnicą – wtedy najlepiej sprawdzą się modele o długości do pasa, dzięki którym talia zostanie zaznaczona, a biodra odsłonięte;
  • ze spodniami – w przypadku eleganckich spodni lepiej jest wybrać krótki kardigan marki Yups kończący się w pasie, natomiast na długii można sobie pozwolić raczej przy stylizacjach codziennych.

Kardigan prezentuje się świetnie w towarzystwie odpowiednich dodatków. Podczas jesieni oraz zimy mogą to być jedwabne apaszki lub duże szale. Jeśli sweter ma neutralny odcień, powinny one mieć kontrastujące kolory i na odwrót. Do tego warto dobrać delikatną biżuterię, np. złotą lub z kamieniami szlachetnymi. Kardigany wyglądają świetnie w połączeniu z beretem. Dobry efekt wizualny da zestawienie swetra z butami w podobnym do niego kolorze. Przy zakupie kardiganu należy zwrócić uwagę na materiał wykonania – najlepszy będzie ten wełniany, choć trzeba pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji.