Wybór butów do pracy jest ważny z kilku powodów. Wygląd świadczy o stosunku pracownika do obowiązków. Pokazuje jego poziom czystości, organizacji czy estetyki. Jednocześnie jakość obuwia wpływa na bezpieczeństwo i higienę pracy. Używając profesjonalnego obuwia BHP, można podejmować się najtrudniejszych zadań, wykonywanych nawet w ciężkich warunkach. 

Czym się kierować kupując obuwie BHP? 

Podstawowym kryterium, jakie decyduje o przydatności butów, jest rodzaj realizowanej pracy. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wypadku, zwiększyć komfort podczas różnych aktywności lub po prostu szybciej i pewniej się poruszać. 

Jeśli buty robocze służą do pracy fizycznej, to są wykorzystywane przez cały dzień. Dlatego ważnym czynnikiem jest wygoda i dopasowanie obuwia do stopy. Jeśli będą zbyt obcisłe lub luźne, to będzie to powodować różne problemy i może obniżyć jakość pracy. 

Mierząc obuwie BHP warto pamiętać, aby pięta przywierała do buta, który powinien być dłuższy od stopy o około 5 mm. Warto przed mierzeniem butów włożyć grubą skarpetę, aby lepiej dopasować je do codziennych warunków pracy. 

obuwie BHP do pracy

Jakie są najważniejsze kategorie butów roboczych? 

Na https://www.bhp-gabi.pl/k11,buty-robocze.html można spotkać obuwie BHP produkowane przez wiele firm, które stosują różne oznaczenia i wzory. Tymczasem najważniejsze są ogólne normy – standardy, które mówią o tym, gdzie sprawdzi się dany typ obuwia: 

  • obuwie bezpieczne – buty BHP, które mogą wytrzymać uderzenie z energią 200J oraz z odpornością na ściskanie, równą 15 kN. To siła, z jaką planeta ziemia przyciąga samochód, 
  • obuwie ochronne – obuwie z podnoskami, które zniosą uderzenie 100 J i ściskanie siły o wartości 10 kN, czyli nacisku ponad 1 tony, 
  • Obuwie zawodowe – są to buty BHP, które nie mają podnoska. Są używane w miejscach, w których nie ma ryzyka zmiażdżenia stopy. Często określane jako klasyczne buty robocze