Typ sylwetki można uznać za podstawowe i najważniejsze odkrycie pozwalające na dobranie elementów garderoby w zgodzie z własną figurą. Odpowiednie zidentyfikowanie kształtu sylwetki pozwala na podkreślenie jej atutów i wyeksponowanie tych części ciała, które wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie, a także skorygowanie drobnych mankamentów figury. Zgodnie z kryterium typu figury można dobierać także fasony i kolory spodni budując idealną podstawę wielu stylizacji. 

Typy sylwetek i ich charakterystyka

Choć mogłoby się wydawać, że, mówiąc kolokwialnie, określenie typu sylwetki nie jest wielką filozofią to istnieje kilka, ważnych szczegółów, na które warto zwrócić uwagę określając swój typ. Do najbardziej podstawowego rozróżnienia i klasyfikacji kobiecych figur można zaliczyć podział na figurę: jabłka, klepsydry i gruszki. Figura jabłka charakteryzuje się zaokrągloną środkową i górną częścią sylwetki, podczas gdy nogi pozostają atrakcyjne i smukłe. Panie o figurze klepsydry za swój największy atut mogą uznać idealne proporcje pomiędzy rozmiarami tułowia i bioder, które są uwydatnione poprzez spektakularne wcięcie w talii. Gruszka to typ sylwetki, w której szczupła góra zwieńczona jest szerokimi, kobiecymi biodrami. Ten typ figury cieszy się także szczupłą talią.

Istotne szczegóły

Choć powyższy podział jest przydatny, może okazać się niewystarczający w przypadku odbiegających od standardów, rzadziej spotykanych damskich kształtów. Przykładem jest tutaj rozróżnienie dotyczące figury klepsydry i ósemki. Podczas gdy oba powyższe typy będą charakteryzowały się równowagą pomiędzy obwodami bioder i ramion oraz wyraźnym wcięciem w talii, każdemu z nich będą pasowały nieco inne kroje. Powodem tej sytuacji jest położenie talii i budowa bioder, która różni się znacznie w przypadku figury klepsydry i ósemki. Klepsydra ma niżej położoną i optycznie dłuższą talię, podczas gdy pani ósemka posiada wąskie wcięcie w tali, które jest ograniczone przez wyżej zaczynające się kości biodrowe. Skutkiem tych różnic, w na pozór podobnej budowie, jest konieczność innego dobierania krojów ubrań. Podobnego rozróżnienia można dokonać w przypadku figury jabłka, które można podzielić na podtypy, tak zwanej łyżeczki i odwróconego trójkąta. Łyżeczka to typ sylwetki, w której skłonność do kumulowania tkanki tłuszczowej będzie się objawiała zaokrąglonym centrum ciała przy szczupłych i efektownie długich nogach. Odwrócony trójkąt to typ posiadający masywne ramiona i szerokie plecy w połączeniu ze smukłymi nogami, które niekoniecznie muszą być długie. Jak można się łatwo domyślić, oba podtypy będą potrzebowały innych krojów ubrań aby uwydatnić swoje kształty. Na koniec warto jeszcze dodać, że poza samymi proporcjami istotną rolę odgrywają także wzrost i waga kobiety, które warto brać pod uwagę wybierając odzież.

Dobór spodni w zgodzie z typem sylwetki

Kierując się atutami sylwetki można w łatwy sposób określić, które fasony spodni będą pasowały danym typom figury. W zależności od rodzaju spodni, dżinsy z wysokim stanem będą idealnym wyborem dla klepsydr i gruszek, a uwydatniające kształt nóg rurki będą sprzymierzeńcem jabłek. Podczas wyboru klasycznych, eleganckich spodni panie o wąskiej talii mogą bez obaw wybierać spodnie o wysokim stanie z lekko rozszerzanymi nogawkami. Jabłka będą pięknie prezentować się w eleganckich spodniach o prostym kroju nogawki. W poszukiwaniu innych rodzajów spodni nie sposób zapomnieć o szalenie modnych damskich spodniach woskowanych. Jak wybrać tego rodzaju spodnie woskowane? W pierwszej kolejności należy kierować się zasadą – ciemne spodnie woskowane dla masywniejszych nóg, jasne spodnie woskowane dla smukłych nóg. Drugą sprawą jest fason, który nie powinien być zbyt obcisły w przypadku standardowych sylwetek. Niewłaściwy wybór spodni woskowanych damskich może wywołać niepożądane uwydatnienie wszelkich mankamentów figury, które jest spowodowane specyficznym wykończeniem tego rodzaju spodni. Na bardzo obcisłe spodnie woskowane mogą, bez obaw, pozwolić sobie jedynie panie posiadające nienaganną sylwetkę.