W latach osiemdziesiątych największe gwiazdy muzyki, chociażby Madonna, nosiły legginsy, które w tamtych czasach były kojarzone z odzieżą sportową, najczęściej do uprawiania aerobiku. Obecnie, legginsy damskie nosi się na co dzień, do pracy jak i do szkoły, dlatego ważne jest, aby tak obcisłe spodnie podkreślały kobiecą figurę, a nie odsłaniały jej mankamentów.

Należy również pamiętać o tym, aby legginsy nie były noszone tak jak spodnie tzn. trzeba umiejętnie dobierać górną część garderoby w celu uniknięcia odsłaniania pupy i bioder. Inaczej prezentują się legginsy sportowe damskie, do których możemy założyć krótką bluzeczkę.
Legginsy najczęściej noszone są przez młode i szczupłe kobiety, jednak nie oznacza to, że dojrzalsze kobiety z krągłościami, powinny stronić od legginsów. Aby uniknąć stylistycznych wpadek, wystarczy kierować się prostymi zasadami.

Przykładowo, legginsy w kolorze białym i w panterkę są przeznaczone przede wszystkim dla bardzo szczupłych kobiet, ponieważ optycznie pogrubiają nogi. Jeżeli mamy krótkie nogi, a chcemy je „wydłużyć”, do legginsów możemy spokojnie dobrać buty na obcasie.

Legginsy możemy, a nawet powinniśmy traktować jak rajstopy, czyli np. możemy spokojnie ubierać je do spódnic czy miniówek. Ważną kwestią jest też dobór wysokiej jakości materiału, który sprawia, że legginsy są sprężyste i kryjące. Istotny jest również rozmiar, który powinien być dobrany idealnie. W przeciwnym wypadku, zaniżony rozmiar podkreśli ewentualne niedoskonałości sylwetki, a zbyt duży sprawi, że będą bardziej przypominać dół od piżamy.