Specjalna odzież ochronna jest stosowana w wielu gałęziach przemysłu, usługach, gospodarstwach domowych i do użytku osobistego. Odzież specjalna stanowi niezawodną barierę składającą się z trwałych materiałów, które blokują dostęp szkodliwych gazów, cieczy, mediów, materiałów do narażonych części ciała, organów oddechowych, oczu i skóry.

Klasyfikacja odzieży ochronnej

Kombinezony ochronne są klasyfikowane zgodnie z ich przeznaczeniem do różnych części ciała:

  • Do ochrony głowy, narządów wzroku i słuchu;
  • sprzęt chroniący układ oddechowy;
  • Rękawice i linia do pielęgnacji rąk;
  • Bielizna wierzchnia i bielizna z materiałów włókienniczych i syntetycznych, wraz z dodatkami;
  • Obuwie ochronne do wykonywania pracy.

Do ochrony oczu i uszu stosuje się maski, osłony twarzy, zatyczki do uszu i nauszniki. Narządy wzroku są wystawione na działanie strumieni światła i dynamicznych pulsacji płynnych mediów. W zestawie specjalisty muszą znajdować się gogle do spawania gazowego, ponieważ spełniają one ważne kryteria bezpiecznej pracy.

kombinezon ochronny

Ochrona układu oddechowego

W zależności od toksyczności gazów do ochrony układu oddechowego stosuje się respiratory, maski przeciwgazowe i maski panoramiczne. Respiratory są stosowane do ochrony przed pyłem w zakładach przemysłowych w sektorze paliwowym i energetycznym. Cywilne maski przeciwgazowe są bardziej skuteczne i mogą chronić ciało przed toksycznymi gazami, pyłami radioaktywnymi i przypadkowymi chemikaliami.

Kombinezony antystatyczne dla mężczyzn

Kombinezon ochronny dla mężczyzn jest  przeznaczone do ochrony przed zanieczyszczeniem i niekorzystnym oddziaływaniem materiałów, urządzeń w zakładzie produkcyjnym, w miejscach, gdzie wykonywane są prace. W skład kombinezonów wchodzą naturalne tkaniny bawełniane, a także poliester, którego udział może wynosić ponad 50%.