Wszystkim tak dobrze znane BHP niejednokrotnie kojarzy się z nudnymi, obowiązkowymi szkoleniami. Nie można jednak zapominać, że w wielu branżach przestrzeganie zasad BHP to podstawa, od której może zależeć zdrowie. Dlatego też ludzie pracujący na budowach, w laboratoriach, w firmach zakładających instalacje elektryczne czy w ogrodnictwie potrzebują dobrej odzieży roboczej lub odzieży bhp, która wbrew pozorom nie jest tym samym. Dzięki mają pewność, że mogą bezpiecznie wykonywać swoje zadania.

Odzież ochronna a robocza

Jednym z elementów, które można zaliczyć do BHP niewątpliwie stanowi odpowiednia odzież, do której można zaliczyć buty, spodnie, czapki, rękawiczki lub bluzy. Warto wspomnieć o różnicy pomiędzy odzieżą roboczą a odzieżą bhp. Zadaniem tej pierwszej jest ochrona przed zabrudzeniami, nie musi posiadać specjalnych atestów. Natomiast odzież bhp musi być tak zrobiona, żeby chroniła przed szkodliwymi czynnikami mogącymi wpłynąć na zdrowie i życie pracowników.

odzież robocza do ochrony podczas pracy

Zadania odzieży bhp

Ma ona chronić między innymi przed takimi czynnikami lub sytuacjami jak:

  • wysokie i niskie temperatury
  • szkodliwe substancje chemiczne
  • czynniki atmosferyczne
  • różne sytuacje mogące spowodować uszkodzenia mechaniczne
  • szkodliwe drobnoustroje
  • potencjalne porażenie prądem
  • duże natężenie hałasu.

Specyfika odzieży roboczej i ochronnej

Warto też wspomnieć, że obecna odzież robocza czy bhp to nie jakieś tam ciuchy robocze, tylko profesjonalnie wykonane produkty. Producenci zdają sobie sprawę, jaka odpowiedzialność na nich spoczywa i jakim wymaganiom muszą sprostać, żeby ich odzież bhp spełniała określone kryteria. Ponadto odzież robocza ma też być funkcjonalna i wygodna. Na rynku jest dużo ofert, wśród których pracodawcy znajdą odpowiednią odzież dla swoich pracowników.